Przejdź na strone główną
0

Paznokcie

Paznokcie

Paznokieć to rogowe zakończenie palców rąk i stóp. Paznokcie są wykonane z twardego białka ochronnego zwanego alfa-keratyną, które znajduje się w kopytach, włosach, pazurach i rogach kręgowców (Wang, Bin 2016).

U ludzi pełnią funkcję ochronną. Komórki paznokcia nieustannie się dzielą, a te nowo utworzone produkują keratyną, którą wypełniają cytoplazmatę. Komórki nasycone keratyną następnie obumierają, tak więc górna biaława warstwa paznokcia jest zbudowana z martwych komórek. Paznokcie są najbardziej wrażliwe w swojej części wzrostowej- w przypadku uszkodzenia korzenia paznokcia może on obumrzeć, spaść lub zmienić swój kształt.

Rosnąca część paznokcia znajduje się pod skórą, jest to jedyna żywa część paznokcia. U ssaków tempo wzrostu paznokci jest skorelowane z długością dystalnych paliczków (najbardziej zewnętrznych kości palców), tak więc u ludzi paznokieć palca wskazującego rośnie szybciej niż paznokieć małego palca. Paznokcie u rąk rosną nawet czterokrotnie szybciej niż paznokcie u stóp. (Cartmill, Matt i in., 2007).

U ludzi paznokcie rosną w średnim tempie około 3,5 mm na miesiąc, a paznokcie u stóp w tempie średnio około 1,6 mm na miesiąc. (Yaemsiri, S. i in., 2010).

Rzeczywiste tempo wzrostu paznokci zależy od wieku, płci, pory roku, aktywności fizycznej, diety i czynników dziedzicznych. (Hunter, J. A. A. i in., 2002).

Najdłuższe znane żeńskie paznokcie miały w sumie 601,9 cm, średnio 60,19 cm każdy! (Glenday, Craig, 2013).

Ciekawostka: panuje ogólne przekonanie, że po śmierci paznokcie nadal rosną- nie jest to prawdą. Po śmierci skóra odwadnia się i napina, sprawiając że paznokcie (i włosy) jedynie wydają się zwiększać swą długość. (Vreeman, R. C; Carroll, A. E, 2007).

Czy wiesz, że pewne zmiany w paznokciach mogą wskazywać na potencjalne problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca, choroby płuc lub serca?

Jak dbać o zdrowie paznokci poprzez dietę?

  1. Stosuj zrównoważoną dietę, która zawiera wystarczającą ilość zdrowych źródeł białka (np. serwatka, jaja i mięso pasących się zwierząt, które jest ważnym źródłem cynku).
  2. Jedz dużo wszelkich jagód oraz zielonych warzyw, które zawierają przeciwutleniacze, witaminy oraz minerały.
  3. Jedną z najważniejszych witamin, która pomaga utrzymać mocne paznokcie (i włosy), jest witamina B7 (biotyna). Ciało potrzebuje jej między innymi w procesie metabolizmu tłuszczów, węglowodanów i aminokwasów. Biotyna odgrywa rolę w tworzeniu keratyny, która jest integralną częścią paznokci. Gdzie znajduje się biotyna? W żółtku jaja i w zwierzęcych kwasach tłuszczowych omega-3.
  4. Dla zapewnienia twardości paznokci ważne jest utrzymanie w organizmie proporcji kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 w stosunku 1:1. Dla przeciętnego człowieka z Zachodu stosunek ten wynosi 1:20- paznokcie delikatne i miękkie są często znakiem tej dysproporcji. Aby to naprawić, stosuj w swej diecie mniej olejów roślinnych a więcej tłuszczów omega-3 pochodzenia zwierzęcego (np. Sardynki, sardele).

Efekt zdrowych, jędrnych i lśniących paznokci można również osiągnąć, spożywając suplementy diety w różnych kombinacjach lub indywidualnie.

Kolagen (białko) – zmniejsza podatność paznokcji na pękanie, ogranicza ich łamliwość.

Cynk – wpływa korzystnie na zmniejszenie stopnia łamliwości paznokci.


Żródła

  1. Wang, Bin (2016). "Keratin: Structure, mechanical properties, occurrence in biological organisms, and efforts at bioinspiration" (PDF). Progress in Materials Science. 76: 229–318.
  2. Cartmill, Matt; Lemelin, Pierre; Schmitt, Daniel (2007). "Primate Gaits and Primate Origins". In Ravosa, Matthew J.; Dagosto, Marian (eds.). Primate Origins: Adaptations and Evolution. pp. 403–35.
  3. Yaemsiri, S.; Hou, N.; Slining, M. M.; He, K. (2010). "Growth rate of human fingernails and toenails in healthy American young adults". Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology. 24 (4): 420–423.
  4. Hunter, J. A. A., Savin, J., & Dahl, M. V. (2002). Clinical dermatology. Malden, Mass: Blackwell Science. p. 173.
  5. Glenday, Craig (2013). Guinness World Records 2014. The Jim Pattison Group. pp.
  6. Vreeman, R. C; Carroll, A. E (2007). "Medical myths". BMJ. 335 (7633): 1288–9.
  7. www.bodieko.si/kaj-nohti-povedo-o-vasem-zdravju
Ta strona korzysta z plików cookies w celu usprawnienia działania.
Pliki cookies nie ingerują w prywatność użytkowników. Więcej ...